2023–2024 Förstudie inleds
2024 Styrelsebeslut om satsning
2025 Samverkan med aktörer
2026 Första partner och kund
2027–2028 Utveckling infrastruktur
2029 Mellanlager i drift

Runt om i Sverige och Europa tas nu nästa steg mot en infrastruktur för infångad koldioxid. I Halmstad utvecklar Hallands Hamnar en viktig del av den värdekedja som behövs för att få infångad koldioxid vidare till permanent lagring.
I Halmstad utvecklas Sveriges första kommersiella mellanlager för infångad koldioxid. Här ska koldioxid från flera utsläppare kunna tas emot, mellanlagras och samlas för vidare transport med fartyg till permanent lagring. Målet är att utveckla en ledande hubb för mellanlagring och vidaretransport av infångad koldioxid.

Infångad koldioxid är koldioxid som fångas in från exempelvis energi- eller industriproduktion innan den släpps ut i atmosfären. Koldioxiden kan ha både biogent och fossilt ursprung.
Efter infångningen behöver koldioxiden transporteras vidare. Den kan lagras permanent djupt under havsbotten, eller i vissa fall användas som råvara i nya produkter.
Att fånga in koldioxiden är bara första steget. För att den ska kunna lagras permanent behöver den också transporteras, mellanlagras och skeppas vidare.
När fler energibolag och industrier satsar på koldioxidinfångning växer behovet av gemensam infrastruktur och logistik. Genom att samla koldioxid från flera utsläppare i hubben i Halmstad kan transporter samordnas och koldioxiden lastas om för vidare transport med fartyg.
Det effektiviserar transporterna och gör lösningen tillgänglig även för företag med mindre volymer.
I ett första steg transporteras den infångade koldioxiden till Halmstad med lastbil för mottagning och mellanlagring. Det första mellanlagret får en lagringskapacitet på omkring 5 000 ton och kan byggas ut när volymerna ökar.
Från mellanlagret ska koldioxiden ledas i rör till kaj och lastas på fartyg för vidare transport till permanent lagring.
På sikt ska koldioxiden även kunna komma till hamnen med järnväg. En elektrifierad järnväg med kapacitet för stora volymer ingår i investeringsplanen och skapar möjlighet att utveckla hubben vidare.


I Halmstad har vi flera förutsättningar som är viktiga för hanteringen av infångad koldioxid. Här möts väg och sjöfart. Dessutom finns tillgängliga ytor nära kaj och ett vattendjup på 12 meter.
Halmstads kommun investerar totalt 1,4 miljarder kronor i infrastrukturen fram till 2035. Oceanhamnen är en del av investeringarna, som också omfattar nya kajer, större ytor och utvecklad väg- och järnvägsinfrastruktur.
Hubben för infångad koldioxid är en del av den långsiktiga utvecklingen av hamnen och drar nytta av den infrastruktur som växer fram.
Läget på västkusten ger dessutom goda förutsättningar för vidare transport med fartyg till permanent lagring. Tillsammans med möjligheten att bygga ut både mellanlagring och utlastning kan hubben växa när fler aktörer ansluter och volymerna ökar.



Det här är en viktig strategisk affär som visar att vårt arbete med infrastrukturen bär frukt och bidrar till klimatomställningen.
Tommie Hägg, hamnstyrelsens ordförande
Mellanlagring av infångad koldioxid är ett nytt affärsområde för oss, men själva uppgiften ligger nära det vi redan gör: vi tar emot stora godsflöden, samordnar olika transportslag, mellanlagrar och ser till att godset kommer vidare.
Vår uppgift är att se till att infrastrukturen finns på plats när kunderna behöver den och att vi är redo när de är det.
Henrik Nanfeldt, vice vd och kommersiell chef, Hallands Hamnar

Satsningen har vuxit fram ur en förstudie som vi genomfört tillsammans med Halmstads Energi och Miljö (HEM) och Klimpo. Studien visade både potentialen för koldioxidinfångning i regionen och fördelarna med att etablera en gemensam hubb i Halmstads hamn.
Sedan dess har vi tagit arbetet vidare. Hallands Hamnar har tecknat avtal med med en extern aktör som etablerar mellanlagret i hamnen. Samtidigt fortsätter vi utveckla infrastrukturen i och omkring hamnen. Öresundskraft blir den första kunden för hantering av infångad koldioxid via mellanlagret.
Mellanlagret ska vara i drift 2029.
"Vi är glada över att det nu finns en extern aktör och en konkret plan för mellanlagring av infångad koldioxid i sydvästra Sverige. För oss är det viktigt att det växer fram en infrastruktur som kan stödja de CCS-projekt som nu utvecklas. Den lösning som Linde etablerar i Halmstad är väl anpassad till vår tidplan och utgör en viktig del av den värdekedja som krävs för att vårt och andra CCS-projekt ska kunna realiseras."
Stefan Håkansson, vd för Öresundskraft.
2023–2024 Förstudie inleds
2024 Styrelsebeslut om satsning
2025 Samverkan med aktörer
2026 Första partner och kund
2027–2028 Utveckling infrastruktur
2029 Mellanlager i drift
För att få hela kedjan att fungera behöver flera aktörer bidra med olika delar. En extern aktör etablerar mellanlagret i Halmstad, där den infångade koldioxiden ska tas emot och mellanlagras i flytande form. Vi på Hallands Hamnar bidrar med hamnens infrastruktur och möjligheten till utlastning. Hur transporterna till och från mellanlagret ska lösas avgörs i nästa steg utifrån respektive kunds behov.
Koldioxidinfångning är en del av en större omställning där ny logistik behöver byggas upp för att binda ihop utsläppare, transporter och permanent lagring. I Halmstad bygger vi en viktig del av den kedjan.
När biogen koldioxid fångas in och lagras permanent handlar det om Bio-CCS, som kan bidra till negativa utsläpp. Infångad koldioxid kan i vissa fall också användas som råvara i exempelvis bränslen eller andra produkter, så kallad CCU.
Vår roll är att få logistiken för infångad koldioxid att fungera i praktiken. På så sätt kan vi vara en möjliggörare för kunder som vill nå sina klimatmål och bidra till den gröna omställningen.
Planerar ni för koldioxidinfångning? Prata med oss om era volymer, transportbehov och hur vi kan bli en del av er logistikkedja.
0
ton Lagringskapacitet i första steget
0
m² Yta i den första etappen
0
+m² Möjlighet till utbyggnad
Senast uppdaterad:
Dela: